Masz pytania? Zadzwoń: 793 708 739

Dziesięć ciekawostek dla każdego fana domowej pizzy

W dzisiejszym świecie trudno znaleźć osobę, która nie zna pizzy. Prosty, włoski placek stał się fenomenem na cały świat i jedną z najpopularniejszych potraw w historii. Okazuje się jednak, że mimo znajomości samej potrawy i jej smaku, nie znamy zbyt wielu faktów i ciekawostek na jej temat. Nie ważne czy lubisz cienkie czy grube ciasto do pizzy, przygotowujesz ją samodzielnie w domu, gdzie służy Ci kamień do pieczenia pizzy lub zamawiasz w pizzerii. Bez względu na to, czy lubisz pizzę z ananasem, czy bez, zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi faktami na jej temat. Z pewnością wiele z nich Cię zaskoczy!

  1. Początki pizzy sięgają czasów starożytnej Grecji

Myślałeś, że pizza to danie współczesne i nowoczesne? Otóż nie. Początki pizzy sięgają starożytności. Płaskie chleby z oliwą, czosnkiem i ziołami trafiły następnie do starożytnego Rzymu, gdzie zostały spopularyzowane jako posiłek dla ubogich warstw społecznych.

  1. Pizza ma swoje święto

Międzynarodowy dzień pizzy wypada 9 lutego. Nie zapomnijcie zjeść wtedy chociaż kawałeczka, a najlepiej przygotować własną pizzę z pomocą kamienia do pizzy Pastone. Czy to nie wspaniała alternatywa dla Tłustego Czwartku?

  1. Królowa jest tylko jedna

Królowa wśród pizz to niewątpliwie Margherita. Swoją pozycję zawdzięcza właśnie królowej – Małgorzacie Sabaudzkiej, która zakochała się w tym daniu podczas swojej wizyty w Neapolu i rozsławiła ją na cały świat. Od tego zdarzenia w 1889 roku popularność pizzy stale rosła. Więcej o Historii pizzy

  1. Największa pizza na świcie

Być może będziecie zdziwieni, ale największa pizza wcale nie powstała we Włoszech, ani nawet w Stanach Zjednoczonych, a w…RPA! Jak duża była ta rekordowa pizza? Ważyła ponad 12 ton, a jej średnica to 37,4 metra. Aby ją wykonać, użyto 1984 kg sosu pomidorowego, 3960 kg sera  oraz 1763 kg pieczarek. Brzmi imponująco, prawda?

  1. Najdroższa pizza świata

Mimo, że pizza to raczej tani i powszechnie spożywany posiłek, nie zabrakło wersji premium. Taka pizza powstała w USA, a dokładnie w Nowym Jorku. Jej cena osiągnęła 2700 dolarów. Być może tak wysoka cena wynikała z dodatków. Na pizzy znajdowały się płatki 24 karatowego złota, słynny ser brytyjski Stilton, francuski pasztet foie gras oraz najdroższy kawior świata. Ciasto na pizzę wypiekane jest na spodzie truflowym. Co ciekawe, taką pizzę nadal można zamawiać w nowojorskiej restauracji, z tygodniowym wyprzedzeniem. Chętni? Kto bogatemu zabroni!

  1. Pizza hawajska nie powstała na Hawajach

Nazwa tej „kontrowersyjnej” pizzy z ananasem może sugerować, że została wymyślona na Hawajach, a wcale tak nie jest. Pizzę stworzył grecki imigrant, mieszkający w Kanadzie. Sama nazwa łączy się więc z charakterem pizzy, nawiązującym do egzotycznej wyspy.

Zestaw Pizzaiolo: Kamień do Pizzy, Łopatka i Talerz Łupkowy

Pizza z pepperoni na kamienu do pizzy pastone + płyta łupkowa do serwowania pizzy + Łopatka do pizzy
Cena:: 225,00 
  1. Sobota ulubionym dniem na zamawianie pizzy

Pizza na dowóz jest bardzo popularna przez cały tydzień, jednak od lat najwięcej pracy kucharze i dostawcy mają w sobotę. Nic dziwnego – to świetny pomysł na posiłek do filmu, na domówkę lub po prostu, gdy nie chce się nam gotować. Nie chcesz czekać godzinami na dostawcę z pizzą? Zachęcamy do zrobienia domowej pizzy. To naprawdę zajmuje mniej czasu niż czekanie na gotowe danie.

  1. Gdzie zjada się najwięcej pizzy?

Ten fakt może zaskoczyć. W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej pizzy zjadają…Norwegowie. Około 5,4 kilogramów rocznie.

  1. Pizza przez internet

Pizza Hut to pierwsza pizzeria, która umożliwiła zamawianie pysznego placka przez internet. Miało to miejsce w 1994 roku i całkowicie zrewolucjonizowało pozycję pizzy, jako topowej potrawy zamawianej na dowóz.

  1. Co kraj, to obyczaj

Mimo, że oryginalna pizza pochodzi z Neapolu, danie stało się popularne na całym świecie. Można więc zauważyć różne wpływy spowodowane lokalną kuchnią. Polacy kochają pizzę w towarzystwie ketchupu lub sosu czosnkowego. W Brazylii posypywana jest ona groszkiem i kukurydzą. We Francji często znajdziemy wersję z jakiem sadzonym, a w Finlandii z mięsem renifera.

Które fakty na temat pizzy są Wam znane, a które zaskoczyły najbardziej? A może znacie inne ciekawostki o tym włoskim przysmaku?