Masz pytania? Zadzwoń: 793 708 739

Jedzenie pizzy jak prawdziwy Włoch

Włochy to niekwestionowana ojczyzna pizzy. Włosi kochają jedzenie i kuchnię, cieszą się nią, ale również są tradycjonalistami w kwestiach kulinarnych. Mimo wielu modyfikacji pizzy na świecie, oni wciąż pozostają wierni starym recepturom i niechętnie podchodzą do „eksperymentów”. Kuchnia włoska jest jedną z najsmaczniejszych kuchni świata, a jej fanów znajdziemy tak naprawdę na całym globie. 

Domowa pizza niczym z Włoch

Na szczęście kuchnia włoska nie jest skomplikowana, wręcz przeciwnie – opiera się na prostocie i wysokiej jakości składnikach. Dzięki temu każdy może stworzyć pyszną, domową pizzę w domu! Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w kilka składników, jak mąka, drożdże, woda, pomidory, ser mozzarella, zioła. Nie potrzebujesz profesjonalnego pieca, wystarczy zwykły piekarnik i kamień do pizzy z naturalnego kamienia. Dzięki temu Twoje ciasto na pizzę wyjdzie idealne – chrupiące na zewnątrz, a miękkie i puszyste w środku.

Możesz cieszyć się smakiem włoskiego placka, kiedy tylko masz na to ochotę. Jeśli nie wiesz jak stworzyć odpowiednie ciasto  domowych warunkach, skorzystaj z naszego przepisu na pizzę pieczoną na kamieniu do pizzy. Do tego aromatyczny sos pomidorowy, dobrej jakości mozzarella, ulubione warzywa, mięso, owoce morza – pyszny posiłek gotowy.

Jeść pizzę jak prawdziwy Włoch

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz jechać do słonecznej Italii, aby cieszyć się doskonałą pizzą. Warto jednak poznać zasady, którymi kierują się Włosi podczas jedzenia tego przysmaku. Pozwoli to stworzyć wyjątkową atmosferę we własnych czterech ścianach i jeszcze bardziej cieszyć się włoskim plackiem. Dla Włochów jedzenie to prawdziwy rytuał. Warto uczyć się od nich radości z jedzenia, ale także szacunku do produktu i tradycji. Wiedza o zwyczajach Włochów z pewnością okaże się też przydatna podczas wizyty w Italii. Pozwoli uniknąć gafy oraz zrozumieć włoską filozofię kuchni.

Jakiej pizzy nie zjesz we Włoszech?

Popularność pizzy na całym świecie sprawiła, że zaczęła ona żyć własnym życiem. Pojawiło się wiele modyfikacji, dostosowanych pod lokalne zwyczaje i smaki mieszkańców. Włochy nie uległy tej presji i wciąż są przeciwne niektórym dodatkom. Z tego powodu nie zjesz w Italii pizzy hawajskiej, czy z kurczakiem. Placki oferowane we Włoszech są proste i nie uginają się od nadmiaru dodatków. Zazwyczaj ich liczba nie przekracza trzech. Wśród tradycyjnych propozycji bez problemu znajdziemy margheritę, marinarę, capriciosę, quatrro formaggi, prosciutto e fungi. Co ciekawe, gdy zamówimy popularną na całym świecie pizzę pepperoni, we Włoszech otrzymamy…placek z dodatkiem papryki. Warto więc wiedzieć, że jeśli mamy ochotę na danie z pikantnym salami, wybierzmy z menu pizzę al salamino  albo diavolę. 

Mimo, że początkowo włoska pizza może wydawać Ci się uboga w składniki, zapewne szybko docenisz ją za wyjątkowy smak i świeżość. Ciężko trafić we Włoszech na kiepską pizzę, ponieważ w większości miejsc jest wypiekana na bieżąco, w piecach opalanych drewnem, zaś dodawane składniki są to produkty lokalne.

Co jeszcze może zaskoczyć?

W Italii nie dostaniemy ketchupu do pizzy. Dla Włochów jest to wręcz niedopuszczalne, dlatego lepiej nie ryzykować nawet takiego pytania. Nie spodziewajmy się też innych dodatków w postaci sosu czosnkowego, tysiąca wysp, barbecue. Możemy za to liczyć na dodatek pysznej oliwy. Włosi chętnie polewają nią placek lub moczą brzegi ciasta od pizzy. Spróbuj, a z pewnością nie będziesz już tęsknił za dodatkiem ketchupu lub innego sosu.

Zestaw Pizzaiolo: Kamień do Pizzy, Łopatka i Talerz Łupkowy

kamień do pizzy niesamowity kamień do pieczenia + Łopatka do pizzy + płyta łupkowa do serwowania pizzy
Cena:: 255,00 

Palcami czy sztućcami – jak jeść pizzę?

Ta kwestia budzi wiele wątpliwości – jak należy jeść pizzę? Większość Włochów zajada się tym przysmakiem bez pomocy sztućców. Część z nich zjada placek zawinięty wpół, inni odrywają po kawałku. Tradycja głosi, że po zakończonym jedzeniu powinno się nawet oblizać palce. Jednak bez obaw, jeśli nie wyobrażasz sobie zjedzenia pizzy bez pomocy sztućców, w większości włoskich restauracji bez problemu dostaniesz nóż i widelec. W tej kwestii Włosi nie są mocno restrykcyjni, ale jedzenie sztućcami jest ich zdaniem niepraktyczne. 

Byliście kiedyś we Włoszech? Jakie zwyczaje związane z jedzeniem pizzy zaskoczyły Was najbardziej?