Zadzwoń do nas: +48 794 660 320

Darmowa wysyłka kurierem powyżej 100 zł

Jak zrobić najlepszą pizzę na kamieniu?

Chcesz zrobić pizzę we włoskim stylu w zaciszu własnego domu? Eksperymentujesz z ciastem, jednak jesteś daleki od wypieku idealnej pizzy w piekarniku. Pizza powinna być, elastyczna, krucha, chrupiąca na zewnątrz i ciastowata w środku. Upiecz pizzę na kamieniu do pizzy, a będzie smakować prawie tak, jakbyś jadł pizzę opalaną drewnem prosto z Włoch.

Co powoduje, że ciasto do pizzy jest tak wyjątkowe.


Wiele osób rozpoczynających przygodę z wypiekaniem placka wykorzystuje granitowy kamień do pizzy, jednak spora część z tych osób zapomina o równie ważnym elemencie jakim jest dobrej jakości mąka „tipo 00”. Jest to mąka używana w neapolitańskich pizzeriach. Pozwala ona uzyskać piękne, elastyczne i puszyste ciasto, które jest o klasę lepsze od ciasta wykonanego na zwykłej mące.

Ciekawostka: Aby uzyskać najlepszy smak pizzy, umieść ciasto w szczelnie zamkniętym pojemniku i odstaw do lodówki na 2 do 3 dni. Ciasto zacznie naturalnie fermentować, co nada ciastu bardziej złożony smak. Oczywiście fermentacja ciasta jest opcjonalna, jednak jeżeli pomyślisz z wyprzedzeniem osiągniesz niesamowite rezultaty.

Jeżeli chodzi o mąki bardzo ważna jest też jej zdolność do pochłaniania wody wyznaczana parametrem „W” mąki o mniejszej sile przedział 220-240 sprawdzą się do klasycznej pizzy a ich czas dojrzewania w temperaturze pokojowej nie powinien przekroczyć 6 godzin. Mąki o średniej zdolności do pochłaniania wody 250-310 sprawdzą się przy wyrabianiu napolitany jednak czas dojrzewania ciasta w temperaturze pokojowej wydłuża się do 12 godzin. Mąki o najwyżej zdolności do pochłaniania wody gwarantują najlepsze rezultaty jednak wymagają czasów dojrzewania w przekraczających 14 godzin.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sposób w jaki pieczemy ciasto. Ważne jest, aby osiągnąć jak najwyższą temperaturę. Kamień do pizzy pozwala osiągnąć wysoką temperaturę początkową wypieku, która jest konieczna, by uzyskać odpowiednią chrupkość na zewnątrz i miękkość wewnątrz pizzy. Kamień do pizzy jest tym, co nadaje klasycznej włoskiej pizzy poprawną teksturę, ponieważ wypieka ją w jeszcze wyższej temperaturze niż ta, którą może osiągnąć standardowo piekarnik.

Ciekawostka: kamień do pizzy posiada naturalną zdolność do kumulowania ciepła pochłanianego z górnej grzałki w piekarniku. Grzałka osiąga chwilowe temperatury dochodzące do 500-600 stopni Celsjusza, dzięki temu kamień nagrzewa się do 390-400 stopni celsjusza pochłaniając ciepło z górnego rezystora.

Granitowy kamień do pizzy

Naturalny kamień do pizzy Pastone jest prawdziwym klejnotem w kuchni. Jego obecność pozwala zrobić z domowego piekarnika niemal profesjonalna piekarnię i pizzerię. 

Pizza pieczona na kamieniu jest najlepsza i najbardziej przypominająca autentyczną pizzę włoską wypiekaną w piecu opalanym drewnem. Klasyczna włoska pizza to ciasto z mąki tipo „00” z sosem pomidorowym z dodatkiem oregano lub bazylii, odrobiną czosnku, soli i oliwy z oliwek. Najlepszym sposobem na spróbowanie tego dania, bez konieczności udania się do pizzerii z piecem opalanym drewnem, jest zrobienie pizzy w domu wykorzystując kamień do pizzy.

We Włoszech panuje przekonanie, iż pizzeria, która nie posiada pieca opalanego drewnem, nie może nazywać się pizzerią! Naszym zdaniem pizzeria, która nie posiada granitowego spodu pieca nie może nazywać się pizzerią. Oczywiście są tańsze zamienniki, jednak to właśnie granit posiada najlepsze parametry jeżeli chodzi o wypiek. Kamień granitowy do pieczenia pizzy posiada odpowiednią chropowatość, by umożliwić swobodny odpływ pary spod ciasta, ponadto potrafi doskonale wchłaniać nadmiar wilgoci z ciasta, przy czym jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu. Oczywiście istnieje wiele marketingowych imitacji granitowego kamienia do pizzy, jednak to właśnie granit jest nie zastąpiony w kuchni.

Darmowa wysyłka

Dla zamówień powyżej 100 ZŁ

14 dni na zwrot

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Szybka wysyłka

Wszystkie zamówienia dostarczamy w 1-3 dni robocze.

Bezpieczne szybkie płatności

Przelew online / MasterCard / Visa